Druk cyfrowy czy offsetowy?

Jednym z częściej zadawanych pytań, jakie otrzymujemy od naszych klientów, jest to, jaki druk wybrać: cyfrowy czy offsetowy? Dlatego w tym wpisie postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się każdemu z nich. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zarówno jednej, jak i drugiej technologii. Sprawdź, co je wyróżnia i czym kierować się przy wyborze druku podczas składania zamówienia.

Druk cyfrowy – w czym tkwi jego popularność?

Warto zacząć od tego, że do takiego drukowania wykorzystuje się dane zapisane w formie cyfrowej. Plik przeznaczony do wydruku jest dostarczany bezpośrednio do urządzenia drukującego. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest krótki czas realizacji oraz stosunkowo niskie nakłady pieniężne, jakie musi ponieść wydawca.

Nowoczesne drukarnie cyfrowe przyjmują zamówienia przez internet z całej Polski, pozwalając obniżyć w ten sposób koszty transportu. Druk cyfrowy gwarantuje, że wszystkie wydruki będą prezentować się identycznie, nawet jeśli zostaną wykonane w odstępach czasowych (pod warunkiem wykorzystania tej samej maszyny drukującej, atramentu itp.). Jeszcze jedną zaletą drukowania w tej technologii jest możliwość personalizowania dokumentów. Dzięki temu można nadawać im indywidualne cechy. Automatyczna zmiana treści czy fotografii nie stanowi praktycznie żadnego problemu.

Najważniejsze zalety druku cyfrowego:

  • błyskawiczny czas realizacji,
  • drukowanie na bazie danych przesyłanych z komputera,
  • możliwość wydruku na różnych podłożach,
  • możliwość personalizacji,
  • brak ograniczeń formatowych.

Druk offsetowy – na czym polega ta technika drukowania?

Początki tej metody są datowane na XVIII w. Druk offsetowy pojawił się dzięki ewolucji litografii, czyli techniki graficznej, w której obraz powstawał na tzw. kamieniu litograficznym. Wraz z biegiem czasu upowszechniła się technologia pozwalająca na realizację dużej ilości odbitek w krótkim czasie. W druku offsetowym obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy przez odbicie na gumowym bębnie na papier. W metodzie tej drukarz musi odpowiednio naświetlić blachy wpinane do maszyny, gdyż bez tego nie jest możliwe rozpoczęcie drukowania. Na chwilę obecną technologia offsetowa znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wydruku gazet, czasopism oraz ulotek. Przy jej wykorzystaniu bardzo często jest też realizowany druk książek (https://wawaprint.pl/produkt/ksiazki/).

Podstawowe korzyści, jakie daje offset:

  • wysoka jakość drukowanych projektów,
  • możliwość uzyskania rozdzielczości nawet do 4800 DPI,
  • szeroka gama nośników druku,
  • niskie koszty wydruku pojedynczego arkusza (przy odpowiednio wysokim nakładzie).

Który druk wybrać: cyfrowy czy offsetowy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy przede wszystkim od tego, co zamierzasz wydrukować oraz w jakiej ilości. Czy mają to być kilkustronicowe foldery reklamowe (https://wawaprint.pl/produkt/foldery-reklamowe/), czy raczej obszerniejsze publikacje? Jeśli liczy się czas, wówczas najlepsze rozwiązanie zaoferuje Ci drukarnia cyfrowa. Druk w tej technologii znakomicie sprawdza się w przypadku projektów na tzw. ostatnią chwilę, które muszą zostać zrealizowane niezwłocznie.

Jeżeli jednak czas nie jest dla Ciebie kwestią priorytetową, a wielkość Twojego zamówienia jest liczona w setkach czy tysiącach egzemplarzy, wówczas dobrym pomysłem może okazać się offset. Wybierając konkretny rodzaj druku, warto jednak kierować się nie tylko czasem realizacji oraz nakładem. Ważne jest również, aby technologia została umiejętnie dopasowana do cech projektu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że do rąk Twoich odbiorców trafi materiał najwyższej jakości.

Podsumowanie

Nowoczesne drukarnie offsetowe są wciąż tak samo popularne, jak cyfrowe. Obie technologie dają wiele możliwości, pozwalając na szybką realizację zamówień zarówno w mniejszym, jak i większym nakładzie. W naszej drukarni (https://wawaprint.pl/) w Markach koło Warszawy korzystamy z różnych technik drukowania, zapewniając klientom wysokiej jakości druk. Już teraz zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!

mazowieckie centrum poligrafii wojciech hunkiewicz 

ul. ciurlioniusa 4, 05-270 marki 
woj. mazowieckie, polska  

nip 919-133-47-38
regon 140979700

Zapraszamy pon-pt 9.00-17.00

tel. +48 22 487 80 80 
fax +48 22 487 80 80

Powered by MasterApps