Zasady łamania tekstu w książkach

Przysłowiową kropką nad „i” w przygotowywaniu książki do druku jest jej odpowiednie sformatowanie. Treść trzeba jak najlepiej zaprezentować czytelnikowi, aby była przystępna i zrozumiała. W tym celu opracowano zasady łamania tekstu, którym przyjrzymy się bliżej. Sprawdź, na czym musisz się skupić, zlecając wydruk książek, a także, poznaj najważniejsze reguły, dzięki którym Twoja publikacja zostanie pozytywnie przyjęta przez odbiorcę. Zapraszamy!

Czym jest i na czym polega łamanie tekstu?

Jest to jeden z etapów przygotowywania książki do druku, niezależnie od tego, czy ma być ona w miękkiej, czy w twardej oprawie. Wiąże się z obróbką tekstu umieszczonego w specjalnym programie graficznym. Osoba zajmująca się tą czynnością musi ułożyć treść w szpaltach, zastanowić się nad czcionką, która nie będzie męczyć oczu czytelnika, a także wkomponować zdjęcia w odpowiednie miejsca. Terminem tym posługują się nie tylko drukarnie książek, ale także wydawnictwa gazet oraz innych publikacji zawierających słowo pisane. Z łamaniem ściśle powiązany jest skład tekstu, który obejmuje przygotowanie treści do wgrania do programu graficznego. Oba pojęcia łączy wspólny cel. Chodzi o takie sformatowanie opracowania, aby mogło zostać swobodnie przeczytane.

Jakie są najważniejsze zasady łamania tekstu w książkach?

Przed rozpoczęciem łamania tekstu bardzo ważne jest, aby znalazł się on w edytorze tekstowym w możliwie jak najprostszej postaci. Oznacza to, że plik musi zostać pozbawiony:

  • elementów graficznych,
  • błędów typograficznych,
  • wyznaczników stylu,
  • zmian nanoszonych ręcznie w programie itp.

Po spełnieniu powyższego warunku drukarnia przystępuje do realizacji kolejnego etapu, którym jest nadanie całości odpowiednich stylów. Osoba przeprowadzająca łamanie tekstu musi zadbać o spójny wygląd publikacji. Przygotowując druk książki (https://wawaprint.pl/produkt/ksiazki/), bardzo ważne jest pamiętanie o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim niezbędne jest pozostawienie na stronie tzw. spadów. Nie można ich pominąć, ponieważ pozwalają pracownikom drukarni zadbać o prawidłowe docięcie stron.

Kluczowe jest również pozostawienie marginesów na każdej ze stron. Przyjmuje się, że nie powinny być one większe niż 2 cm. Nie bez znaczenia jest także dobranie odpowiedniej czcionki. Litery muszą być czytelne i wyraźne, bez zbędnych ozdobników. Dzięki temu treść będzie przejrzysta i łatwa w odbiorze.

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując książkę do druku?

Zlecając wydruk książki, należy mieć na uwadze nie tylko sam tekst, który powinien być jednolity i spójny dla całej publikacji. Niektórzy autorzy zapominają o pozostałych elementach takich jak np. tytuły. Tymczasem mają one także istotny wpływ na odbiór publikacji. Nie należy ich dzielić. Jeśli mamy do czynienia z tytułami wielowierszowymi, wówczas dopuszcza się przeniesienie pozostałych wyrazów do kolejnych wierszy, aby stanowiły jedną całość. Warto też zadbać o ich optyczne wyrównanie.

Jeszcze jedną kwestią, której nie powinno się pomijać, przygotowując książkę do druku, są interlinie, czyli odstępy między poszczególnymi wierszami. W przypadku tego rodzaju publikacji zazwyczaj stosuje się interlinię 1 lub 1,5. Wszystkie te kwestie decydują o tym, czy czytelnik chętnie sięgnie po Twój tekst i przeczyta go od początku do końca.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zlecasz druk książek w twardej oprawie (https://wawaprint.pl/produkt/ksiazki/ksiazka-w-oprawie-twardej-klejonej/), czy jakichkolwiek innych publikacji, bardzo ważne jest dopracowanie wszystkich elementów wpływających na odbiór treści. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja pozycja zostanie fachowo przygotowana do wydruku, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na Wawaprint.pl. Nasza drukarnia z Marek koło Warszawy oferuje profesjonalny druk książek w różnych oprawach. Wszystkim klientom zapewniamy fachową pomoc w przygotowaniu plików. Nasi specjaliści weryfikują spady, marginesy, a także liczbę stron, co stanowi gwarancję otrzymania spójnej i estetycznej publikacji.

Mazowieckie Centrum Poligrafii Sp. z o.o. 

ul. Ciurlionisa 4, 05-270 marki 
woj. mazowieckie, polska  

nip 125-173-12-27
regon 521633704

Zapraszamy pon-pt 9.00-17.00

tel. 572-737-070 

Powered by MasterApps