3 najczęstsze błędy przy druku własnej książki

Marzysz o wydaniu własnej książki? Napisałeś już poradnik bogaty w praktyczne treści, które mają duży potencjał, aby zdobyć szerokie grono czytelników? A może Twoje dzieło to pasjonująca powieść z akcją, od której nie sposób się oderwać lub tomik zawierający poezję płynącą prosto z serca? Zanim zlecisz druk książki w twardej bądź miękkiej oprawie, zapoznaj się z naszym artykułem. Przedstawiamy 3 najczęstsze błędy, które przydarzają się początkującym autorom. Zapraszamy do lektury – gwarantujemy, że unikniesz niepotrzebnej wpadki!

Błąd pierwszy – brak planu to zły pomysł

Pamiętaj, że wydruk książki jest złożonym procesem, wymagającym szerokiej wiedzy – poligraficznej, marketingowej oraz typowo technicznej. Duże wydawnictwa to prężnie działające korporacje, w których druk jest dziełem całego sztabu specjalistów. Nad cyklem czuwają redaktorzy, korektorzy, osoby zajmujące się łamaniem i składem tekstu, graficy, drukarze oraz zespoły odpowiadające za kampanie reklamowe wydawanego tytułu. W dziele nie ma miejsca na niechciane odstępy pomiędzy akapitami czy pojedyncze litery pozostawione na końcu linijki (np. i, w, z). Bardzo starannego opracowania wymagają także wykresy, tabele, ilustracje (zdjęcia, schematy, infografiki itp.). Odpowiednie formatowanie ma na celu stworzenie estetycznej książki, która dobrze się będzie prezentować i wygodnie czytać.

W praktyce oznacza to, że zanim pięknie oprawiony, opasły tom trafi na półki księgarni w całej Polsce (lub także poza jej granicami), niezbędne jest odpowiednie przygotowanie materiału do druku. Warto pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi etapami prac, zawsze należy zachować właściwe odstępy czasowe. Wystarczy drobne opóźnienie w jednym z nich, aby zablokować kolejne części procesu.

Brak odpowiedniego planu to częsty błąd popełniany przez debiutujących autorów. Taka pomyłka niestety może kosztować wiele stresu, dlatego dobry harmonogram powinien stać się podstawą. Drukarnia książek zazwyczaj zapewnia merytoryczne wsparcie, które pomaga rozplanować proces wydawniczy.

Błąd drugi – brak kosztorysu

Należy pamiętać, że druk książek jest dość kosztowną inwestycją. Brak dokładnej kalkulacji wydatków może oznaczać, że poniesione koszty długo się nie zwrócą. W kosztorysie trzeba uwzględnić wynagrodzenia (np. dla redaktora, korektora, grafika DTP), zakup papieru oraz sam wydruk. Autorzy współpracujący z wydawnictwami nie mają tego problemu – otrzymują prowizję od każdego sprzedanego egzemplarza, a całą kwestię techniczną bierze na siebie wydawca.

Self-publishing w Polsce staje się coraz popularniejszy, ale stanowi duży wyzwanie. Oszacowanie przybliżonej kwoty, potrzebnej na wydanie określonego nakładu, ułatwia wycenę poszczególnych tomów oraz opracowanie opłacalności całej inwestycji.

Błąd trzeci – brak promocji

Sądzisz, że dobre dzieło obroni się samo? Niestety to optymistyczne przekonanie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Współczesny rynek wydawniczy w Polsce jest bezwzględny i nawet najlepsi pisarze inwestują w zakrojone na szeroką skalę kampanie reklamowe. Zanim więc zlecisz druk książek, zaplanuj wstępny plan marketingowy. Najlepszy efekt przynosi połączenie promocji online z tradycyjną (zarezerwowanie dobrych miejsc w księgarniach, zaplanowanie eventów, spotkań autorskich, stoisk na targach wydawniczych, nawiązanie współpracy z bibliotekami itp.).

Wybierz dobrą drukarnię – wsparcie ekspertów jest bezcenne!

Dopiero zaczynasz swoją przygodę jako autor? Pomoc ekspertów będzie nieoceniona. WawaPrint.pl jako drukarnia książek działa już od wielu lat. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie – realizujemy jednak zamówienia online z całego kraju. Klienci mogą zlecić wydruk książek w twardej oraz miękkiej oprawie (klejonej, szyto-klejonej), spiralnej lub zeszytowej. Zapraszamy do zapoznania się z kalkulacją kosztów – ustalaną w zależności od liczby stron, wybranego papieru, wielkości nakładu, formatu oraz innych czynników.

mazowieckie centrum poligrafii wojciech hunkiewicz 

ul. ciurlioniusa 4, 05-270 marki 
woj. mazowieckie, polska  

nip 919-133-47-38
regon 140979700

Zapraszamy pon-pt 9.00-17.00

tel. +48 22 487 80 80 
fax +48 22 487 80 80

Powered by MasterApps