Różnice pomiędzy grafiką rastrową i wektorową

We współczesnej grafice komputerowej wykorzystuje się wiele rodzajów, typów i odmian, które pozwalają uzyskać różne efekty. Podstawowy podział obejmuje grafikę rastrową i wektorową. Przeczytaj i dowiedz się, czym one się różnią oraz jakie jest ich najpopularniejsze zastosowanie, które wykorzystuje druk cyfrowy. Dzięki temu przygotujesz profesjonalny plik, którego drukowanie online będzie szybkie i bezproblemowe, a efekt bardzo estetyczny!

Czym jest grafika rastrowa?

Grafika rastrowa to obrazy, które powstają z pikseli. Jest to prostokątna siatka punktów o takiej samej wielkości, które układają się w gotowy rysunek. Wystarczy przybliżyć go na ekranie, aby dostrzec piksele. Przy oddaleniu widoczna jest całość obrazu (taki sam efekt daje gotowy druk kolorowy pliku). Poszczególne piksele mają ściśle określoną barwę oraz swoje położenie.

Ten typ grafiki może być edytowany i obrabiany w wielu programach. Najpopularniejsze pliki rastrowe mają rozszerzenia:

  • JPG,
  • TIF,
  • JPEG,
  • PNG.

Słabą stroną jest kompresja stratna. W praktyce oznacza to nieco gorszą jakość niż w przypadku grafiki wektorowej podczas pomniejszania i powiększania obrazów. Wyższą rozdzielczość i wyrazistość odcieni na obrazie można uzyskać tutaj kosztem dużej wagi pliku, co z kolei utrudnia przesyłanie.

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika wektora stanowi rozszerzenie rastrowej. Została ona zaprojektowana, aby wyeliminować drobne niedociągnięcia swojego pierwowzoru. Tutaj całość nie jest ułożona z pojedynczych, kolorowych pikseli, ale figur oraz pól. Ich położenie oraz kształty są wytyczone przez krzywe geometryczne. Gotowy wydruk oczywiście przedstawia całościowy obraz.

Ten rodzaj grafiki obsługiwany jest przez wiele popularnych programów. Pliki najczęściej zapisywane są tutaj w formatach:

  • PDF,
  • AI,
  • EPS,
  • CDR,
  • SVG.

Największą zaletą grafiki wektorowej jest brak kompresji stratnej. Swobodnie można więc edytować rysunki, powiększać i zmniejszać ich rozmiar bez obaw, że ucierpi na tym jakość. Daje ona możliwość skalowania, dlatego dobra drukarnia internetowa zaleca projektowanie znaków graficznych właśnie na wektorach.

Świetnie sprawdzą się one do tworzenia firmowego logo i całej księgi znaków, która jest jego szczegółową instrukcją obsługi, pozwalającą innym osobom na swobodne używanie projektu. Logotyp stanowi najważniejszą wizytówkę marki, dlatego ogromne znaczenie ma topografia, kolorystyka, pole ochronne. Ważne są także perfekcyjnie dobrane proporcje. Graficy i drukarnie cyfrowe mogą swobodnie zmniejszać i zwiększać logo, aby dopasować je zarówno do potrzeb papieru firmowego czy niewielkiego kartonika wizytówki, jak i dużego plakatu bądź wielkoformatowego baneru.

Wektory nie pozostają jednak zupełnie bez wad. Dają słabszą głębię barw niż pliki rastrowe i nie pozwalają zastosować zaawansowanych narzędzi do obróbki fotografii cyfrowych.

Druk reklamowy – grafika wektorowa czy rastrowa?

Świetnej jakości druk reklamowy musi być dopracowany w każdym calu, aby materiały naprawdę zachwycały użytkowników i spełniały swoją marketingową funkcję. Z tego powodu warto dokładnie dobierać programy i formaty do projektów. Grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logotypów, ilustracji, ikon czy wykresów z danymi. Takie elementy można zachować do wielokrotnego użytku i wykorzystywać je podczas przygotowywania nowych rozwiązań dla firmy.

Dobra drukarnia online najczęściej zaleca zapisanie całego projektu ulotki, wizytówki czy plakatu w postaci grafiki rastrowej, która daje lepsze efekty gradientów oraz doskonałe nasycenie kolorów i kontrastów pomiędzy nimi. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że pliki z tym rozszerzeniem otwierają się w większej ilości najpopularniejszych na rynku programów.

Dobra drukarnia reklamowa z Warszawy i online – sprawdź!

Interesuje Cię dobra drukarnia reklamowa? Zapraszamy na Wawaprint.pl (https://wawaprint.pl/). Projektujemy i drukujemy ulotki, katalogi, broszury, wizytówki, plakaty, książki, notesy i nie tylko. Poznaj ofertę i zamów wysokiej jakości usługi w naprawdę atrakcyjnej cenie. Marki, Warszawa – to tutaj znajduje się nasza siedziba. Działamy jednak na terenie całego kraju – wystarczy, że złożysz zamówienie online, a my zrealizujemy je w ustalonym terminie.

Mazowieckie Centrum Poligrafii Sp. z o.o. 

ul. Ciurlionisa 4, 05-270 marki 
woj. mazowieckie, polska  

nip 125-173-12-27
regon 521633704

Zapraszamy pon-pt 9.00-17.00

tel. 572-737-070 

Powered by MasterApps