Jak przygotować plik do druku?

Niezależnie od tego, czy chcesz zlecić realizację ulotek, czy innych materiałów reklamowych, bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie pliku do druku. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko kwestie estetyczne, ale także parametry techniczne. W tym artykule pracownicy drukarni (https://wawaprint.pl/) spod Warszawy prezentują kilka cennych wskazówek. Jeśli uważnie prześledzisz poniższą treść, dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed ostatecznym przekazaniem projektu do wydruku. Zapraszamy do lektury!

Format oraz przestrzeń barwna

Pierwszą kwestią związaną z przygotowaniem zamówienia do drukowania jest wybranie odpowiedniego formatu. Nasza drukarnia cyfrowa przyjmuje projekty wyłącznie w postaci plików PDF. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach dopuszczamy, aby klient przekazał nam materiał w formacie JPG, CDR lub AI.

Jeśli chodzi o przestrzeń barwną, akceptujemy pliki w kolorystyce CMYK. Jest to paleta barw najczęściej wykorzystywana przy druku kolorowym. Tutaj warto jednak dodać, że w przestrzeni tej nie jest możliwe uzyskanie odcieni jaskrawych. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu konkretnej barwy, pamiętaj o dostarczeniu naszym grafikom odpowiedniego wzoru kolorystycznego. W ten sposób unikniesz problemów związanych z niewłaściwą szatą graficzną.

Spady, marginesy bezpieczeństwa i rozdzielczość

Teraz kilka słów na temat kwestii technicznych. Przygotowując wzór wizytówki (https://wawaprint.pl/produkt/wizytowki/), czy ulotki (https://wawaprint.pl/produkt/ulotki/) na pewno chcesz, aby po wydruku projekt niczym nie różnił się od pierwowzoru. Żeby tak było, musisz zwrócić uwagę na spady oraz marginesy bezpieczeństwa.

Spad to nic innego, jak obszar wychodzący poza krawędź ostatecznej publikacji, który ulega odcięciu podczas tworzenia gotowego produktu. Przyjęło się, że jego wielkość zazwyczaj jest nie mniejsza niż 3-5 mm. Jeśli chodzi natomiast o marginesy bezpieczeństwa, to pozwalają one zachować estetykę i minimalizują ryzyko ucięcia istotnych elementów. W przypadku większych publikacji powinny one wynosić przynajmniej 5 mm. W sytuacji, kiedy interesuje Cię wydruk małego formatu, wówczas obszar ten może mieć 3 mm.

Pozostało jeszcze ustawienie odpowiedniej rozdzielczości. Jest ona bardzo ważna, ponieważ dzięki niej zamówiony przez Ciebie produkt:

  • zachowa właściwą ostrość,
  • dostarczy potencjalnemu odbiorcy szczegółowych informacji wizualnych,
  • będzie wyglądać profesjonalnie,
  • nie będzie sprawiał problemów w odbiorze.

Jeśli projektujesz ulotkę, katalog reklamowy czy plakat, nie powinieneś schodzić poniżej rozdzielczości 300 PPI. Jest to absolutne minimum, jeżeli chodzi o profesjonalny druk cyfrowy. W przypadku niższej wartości treść i elementy graficzne po wydrukowaniu mogą po prostu być rozmyte, zmieniając się w kolorowe plamy. W sytuacji, kiedy nie wiesz, jaką rozdzielczość powinno mieć zdjęcie, aby dobrze wyglądało na ulotce czy innym materiale, możesz skorzystać z gotowych wzorów do jej obliczenia, które znajdziesz na stronie naszej drukarni internetowej.

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując plik do druku?

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszych usług, mamy dla Ciebie jeszcze kilka praktycznych wskazówek. Biorąc je pod uwagę podczas tworzenia projektu, na pewno uda Ci się perfekcyjnie przygotować plik do druku. Oto one:

  • nie stosuj kolorów RGB – zamiast nich wykorzystaj wyżej wspomnianą przestrzeń barwną CMYK, która jest preferowana właściwie przez wszystkie nowoczesne drukarnie cyfrowe,
  • nie umieszczaj na projekcie żadnych znaków drukarskich – wyjątkiem są tutaj linie cięcia,
  • przy tworzeniu pliku w formacie PDF nie zapomnij o zamienieniu wszystkich czcionek na krzywe – dzięki temu drukowanie przebiegnie prawidłowo i nie pojawią się problemy związane z brakiem używanych wcześniej fontów,
  • najistotniejsze elementy takie jak logo i teksty powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 mm od linii cięcia.

Podsumowanie

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych warunków możesz przystąpić do przesłania zlecenia do naszej drukarni. Zamówienia za pośrednictwem strony internetowej Wawaprint.pl przyjmujemy 24 h/7. Jeśli wciąż nie wiesz, w jaki sposób przygotować plik do druku, zachęcamy Cię do zapoznania się z wytycznymi zamieszczonymi w zakładce Pomoc (https://wawaprint.pl/pomoc/jak-przygotowac-pliki). Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak zrealizować i przesłać plik, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania.

mazowieckie centrum poligrafii wojciech hunkiewicz 

ul. ciurlioniusa 4, 05-270 marki 
woj. mazowieckie, polska  

nip 919-133-47-38
regon 140979700

Zapraszamy pon-pt 9.00-17.00

tel. +48 22 487 80 80 
fax +48 22 487 80 80

Powered by MasterApps